Svi misle da je korov, a OVA biljka je čudotvorna za naše zdravlje

Kada smo bili mali često smo se igrali sa njom. Brali je i pravili izmišljene salate ili joj brojali končiće korena. Nalazi se na skoro svakoj zelenoj površini, zove se bokvica i neverovatno je lekovita.

List ove lekovite biljke sadrži oko četiri odsto tanina, pektina, limunove kiseline, vitamina C, saponozida i fitoncida, dok u semenu bokvice ima sluzi, masnog ulja, belančevina i šećera.

Ona predstavlja idealno prirodno sredstvo za prvu pomoć u slučaju svih vrsta rana i povreda. Ispitivanjem je utvrđeno da ženska bokvica ima izrazita antibakterijska svojstva, tako da je ovo tradicionalno verovanje dobilo i naučnu potvrdu.

Bokvica ili trputac je sjajan lek protiv kašlja, plućne astme, pa čak i tuberkuloze. Osim toga, ova lekovita biljka čisti krv, pluća i želudac, pa je dobra za sve ljude koji su malokrvni ili imaju lošu krv, slaba pluća i bubrege, za one koji nemaju apetit…

Međutim, bokvica posebno prija koži. On je dobar lek za lečenje svih vrsta rana, ogrebotina, posekotina, uboda osa, ugriza… Često je možemo pronaći u preparatima za osetljivu kožu pa čak i u ulošcima za žene budući da je koža intimne regije u periodu ciklusa posebno osetljiva i izložena bakterijama.

Ova biljka ne samo što leči i umiruje povređenu kožu već joj pomaže da zablista efikasno delujući protiv akna.

Da biste napravili maksu protiv akni uzmite parče gaze i izrežite otvore za oči, usta i nos. Listiće bokvice sameljite i pomešajte sa vodom u razmeri 1:3, pustite je da vri tri minuta, zatim je ohladite. Namočite gazu sokom i držite je preko lica 15 minuta. Kada završite tretman umijte se mlakom vodom.

 Pročotaj još:

ČUVENI SRPSKI TRAVAR OTKRIVA: Ovu biljku svi čupaju i bacaju misleći da je korov, a ona je spas za sve tegobe

Mnogi ni ne slute koliko je maslačak dobar za zdravlje. U narodnoj medicini se vekovima koristi za bolesti bubrega, lečenje žuči, želuca, creva…

Smatra se jednim od najsigurnijih i najvažnijih biljnih lekova za jetru. Gorke materije maslačku imaju i snažno dijuretičko dejstvo.

Maslačak sadrži i kalijum, koji nadoknađuje količinu tog minerala koji se gubi pojačanim mokrenjem. Korenje deluje dijuretički i blago laksativno. Zbog visokog sadržaja insulina maslačak se preporučuje dijabetičarima.

Od maslačka možete naprviti čaj, tinkture ili od listova, koji su bogati vitaminima i mineralima, napraviti salatu.

Najbolje ih je brati u proleće pre nego što biljka procveta, jer nakon toga razvija gorak ukus, koji je mnogima neprijatan. Gorčinu možete da izbegnete i ako jedete samo gornje delove listova.

Nakon što maslačak procveta, obično krajem leta, pojavljuju se novi mladi listovi, koji se takođe mogu skupljati. Stabljike maslačka najbolje su dok biljka cveta.

Retko se koriste kao hrana, ali sok isceđen iz njih može da ukloni bradavice. Travar Nenad Stamenović stabljike maslačka preporučuje u borbi protiv hronične upale jetre (pet-šest stabljika na dan) i dijabetesa (deset komada na dan).

Takve terapije traju tri nedelje, ali nema naučnih istraživanja koja bi potvrdila njihovu efikasnost.

Da biste dobili korenje, birajte biljke stare dve godine. Najkvalitetnije su one sa nepokošenog tla, gde je zemlja bogata i rodna. U tvrđem tlu koren može biti račvast i pretvrd. Korenje ubrano u proleće je slađe od jesenjeg zbog većeg sadržaja fruktoze, ali treba ga ubrati pre nego što cvetni pupoljci postanu veliki jer crpe hranjivu snagu iz korena.

Idealno vreme za sakupljanje korenja je od septembra do februara – tad sadrži najviše inulina, zbog čega mu je i lekovito dejstvo snažnije. Može se jesti sirov, tanko narezan ili pržiti pa upotrebiti za pripremu dodatka za kafu.

Ovako se maslačak koristi u narodnoj medicini:
1. Čaj od maslačka

Dve kašičice korena i/ili listova maslačka prelijte sa 250 ml vrele vode, ostavite da odstoji deset minuta i procedite. Ujutro i uveče popijte po šoljicu, najbolje pola sata pre jela. Preporučuje se protiv bubrežnih tegoba, zadržavanja vode, celulita i gojaznosti.

2. Protiv anemije

Pomešajte jednake delove listova maslačka, koprive i potočarke. Stavite u teglu. Prilikom pripreme čaja kašičicu te mešavine prelijte šoljicom vruće vode i ostavite da odstoji 10 minuta. Pijte tri šoljice na dan.

Visited 6 times, 1 visit(s) today

Author: rade789@gmail.com